Terminlister

Tippeligaen 2012

Treningskamper

Vinter 2012

Er du Grasrotgiver?

Mange tusen i Ringerike har fortsatt ikke gjort det. Send en SMS.

Treffpunkt Arena

Ringerikes nye og mest moderne konferansesenter! Book her!

Del

3.divisjon - disse møter vi

Andrelaget startet sesongen med å score ni mål mot Åssiden mandag. Se hva som venter i årets sesong.

3.divisjon - disse møter vi

(Bilde: Lars Morten Hole Olsen er en av spillerne i årets HBK2 tropp (foto: honefossbk.no)

Av Jørgen Tjærnås

Etter ett år i 4.divisjon, er rekruttene tilbake i 3.divisjon. Her møter vi 11 lag fra Buskerud fotballkrets. Som en følge av at 3.divisjon skal legges om fra og med neste sesong, vil halvparten av lagene rykke ned denne sesongen. Altså er en plass blant de seks beste et naturlig mål i år.

Birkebeineren vant avdelingen i fjor, under ledelse av Kenneth Dokken. Men de måtte se seg slått av Førde i kvalifiseringen, og dermed blir det et nytt år i 3.divisjon. En annen tidligere Hønefoss-spiller, Lars Kåre Gustavsen, har tatt over ansvaret for klubben. I stallen finnes flere tidligere Mjøndalen-spillere med erfaring fra spill på høyere nivåer. Deriblant Vegard Dokken, som har fått sjansen i Tippeligaen både for Strømsgodset og Sandefjord. IBK vil også i år være en av de store favorittene til avdelingsseier.

Drammen FK spilte i 2.divisjon i fjor, men det ble ingen stor suksess. Kun 18 poeng ble det, og dermed var det strake veien ned i 3.divisjon igjen. Men laget, som er en fusjon mellom Drammen FK og Åskollen, hvor førstnevnte fikk Åskollens plass i seriesystemet, har beholdt stammen i laget fra fjoråret, og vil helt sikkert være med i toppen. I serieåpningen ble Birkebeineren slått borte, noe som bekrefter mistankene om at de vil være et topplag.

Jevnaker er et annet potensielt topplag. Våre naboer stiller med flere spillere med en fortid i Hønefoss. Sindre Johnsrud, Kjetil Elfving, Allan Simonsen og Steffen Simonsen er blant spillerne som har en fortid i Ballklubben. I fjor endte det med en respektabel 2.plass, med 6 poeng opp til Birkebeineren.

Kongsberg har hatt en ambisiøs fotballsatsing de siste årene, men aldri klart å være et lag som for alvor har meldt seg på i toppen. Jørgen Albertsen, med en fortid i HBK, er også i år en nøkkelspiller for laget med den tradisjonsrike logoen. Også Geir Løitegård, som har bøttet inn mål på dette nivået tidligere, vil være en viktig spiller. I fjor ble det en grei 4.plass.

Konnerud er enda et lag fra Drammens-området. I fjor viste de seg som en middelhavsfarer, med sin 8.plass, og årets sesong ble startet med 1-2 mot Vestfossen. Er et av lagene som skal få en tøff kamp for å berge plassen i år.

Mjøndalen 2 er eneste andre andrelag i avdelingen. De brunes rekrutter imponerte stort med en 3.plass i fjor. A-laget har en tynn tropp, og i likhet med våre rekrutter vil hovedmengden av spillere komme fra eget juniorlag. Vanskelig å si hva som venter i år, men sesongen ble startet meget positivt med 7-2 mot ROS.

Modum rykket ned fra 2.divisjon før forrige sesong, og klarte ikke å kjempe i toppen. 7.plass må sies å ha vært skuffende for laget fra Åmot. Men laget har flere kjenninger i sin tropp. Christian Nygård, Sigmund Grøterud og utleide Ismet Duracak kom alle fra nettopp Hønefoss. Er neppe gode nok for å kjempe om opprykk, men bør ha som mål å komme på øvre halvdel.

ROS holder til i Røyken, og i likhet med oss, tok de turen opp fra 4.divisjon foran denne sesongen. Laget kom kun på 3.plass, men ettersom Drammen 2 ikke kunne rykke opp, ble det ROS som fikk plassen. Men i år skal de få det tøft. I fjor ble det 8 tap på 22 kamper på nivået under.

Svelvik berget så vidt plassen i fjorårets 3.divisjon med sin 9.plass. Årets sesong ble startet med tap 0-2 mot Kongsberg. Et av lagene som skal få slite med å berge plassen denne sesongen.

Vestfossen havnet på 5.plass forrige sesong, men avstanden opp var stor. Allikevel må det sies å ha vært en positiv sesong. Årets sesong ble startet med 2-1 mot Konnerud. Et av lagene som forventes å kjempe for å bli blant de seks øverste.

Åssiden endte plassen bak Vestfossen, på 6.plass i fjor. Drammenserne startet årets sesong mot vårt andrelag, en kamp vi vant med overlegne 9-1. “Vi spilte på en alt for naiv måte og ble hardt straffet” skriver de på sin hjemmeside. Må kjempe hardt mot nedrykk i år.


0 kommentarer (registrer deg eller logg inn for å kommentere)

Hovedsponsorer

AKA Sparebank 1 AS Ringerikes Blad Hønefoss Sparebank Ringeriks-Kraft Leiv Vidar Legea